Co byste měli vědět o ekokůži, když si kupujete kožený opasek

Co byste měli vědět o ekokůži, když si kupujete kožený opasek.

Na našich stránkách ekokůži nenajdete. Naše opasky jsou kožené, skutečně kožené. Ekokůže má zcela jistě své místo na trhu a produkty z ní mohou být stejně krásné jako z normální kůže, ale kožené opasky i jiné produkty na našem webu jsou jenom z kůže. Proč? Protože ekokůže je syntetická náhražka. Stojíte o chemickou nápodobu kůže?

Ekokůže má své výhody i nevýhody. "Kožené" opasky z ekokůže mají svoje pro i proti:

klady opasků z ekokůže:

  • cena - cena ekokůže je výrazně nižší než cena normální kůže. Bohužel u opasků z ekokůže tomu tak nebývá. Pásky z ekokůže atakují ceny kožených pásků, ba mnohdy jsou i dražší. Zákazník tak platí za domnělou kvalitu a design, ale výrobní náklady jsou někde na 20-30% prodejních ceny a 70-80% ceny je vlastně marže.
  • omyvatelnost - je jen domělý klad - kožený opasek můžete stejně jako pásek z ekokůže umýt hadříkem. uděláte však lépe, když na něj nanesete včelí nebo jiný bezbarevný vosk na boty a lehce jej vyleštíte tkaninou.
  • prodyšnost- je u ekokůže znatelně lepší. Otázkou zůstává, jestli je tato vlastnost nutná a žádoucí u pásku, který pokrývá max 3% vašeho těla a nijak nebrání Vašemu tělu, aby se potilo a tím snižovalo svojí tělesnou teplotu.
  • barevnost- zde je jediná opravdová výhoda ekokůže. Pravý kožený pásek nedosáhne nikdy takovou škálovatelnost barev jako je tomu u opasků z ekokůže. To ale neznamená, že kožený pásek nemůže být barevný, hezký a esteticky vkusný. Jen třeba nemůže být reflexně žlutý.

zápory opasků z ekokůže:

bohužel je jich víc než kladů.

  • kratší životnost a snažší opotřebování - zde záleží na tom k čemu je použita. Jestliže jí použijete na méně namáhaná místa je vše OK. Vysloveně se nehodí na výrobu kožených čalounění do aut a výrobu kožených pásků. Ekokůže sedaček a opasků se vytahá, popraská a poničí.
  • náchylnost na skrvny - hlavně ničím ekokůži nepolijte, protože Vám nasákne a skvrnu z ní nedostanete. Nápad dát opasek do pračky, aby se skrvna odstranila praním je pro opasek zničující. Žádný kožený pásek ani opasek z ekokůže se nesmí prát.
  • hořlavost - je spíše než nevýhodou vlastností ekokůže. Standardní kůže nehoří jen dýmá, zatímco ekokůže hoří čadivým plamenem a pořádně smrdí.

Dnes je velký rozmach ekokůže. V Asii ji vyrobí nesmírné množství v nejrůznějších barvách a pak z ní vyrábí všechno, včetně jakože "kožených" opasků.

Polyuretan jako surovina pro výrobu opasků a jiných produktů

A co ekokůže z chemického hlediska je? Polyuretan natažený na bavlněném základu. Polyuretan je polymer vzniklý sesíťovaním diizokyanátů. I když Vás může vystrašit slovo kyanát, nemusíte se nijak bát. Sám o sobě je polyuretan (zkratka PU) stálá a chemicky odolná sloučenina. Vyrábí se z ní například těsnění, PU pěny používané ve stavebnictví, různé tvrzené plasty, které najdete ve všech odvětvích, zejména jako dopravníky, válečky, pásy. Dále pak je PU značně chemicky odolný. Má spoustu aplikací, ale na výrobu opasků se fakt nehodí.

Při výrobě pásků zůstává lehkou náhražkou pravé přírodní kůže. Kožený pásek je páskem z kůže zvířat a nikdy ne z ekokůže.