Co je kožený pásek?

Kožený pásek

Co vlastně je kožený opasek? Odpověď mnohých by byla docela lapidární. Kus kůže, který si strkáme do kalhot, aby nám nespadli. Co na to říct!? Je to pravda, ale ne celá. Kožený opasek je věda, filozofie i umění zároveň. Samozřejmě pro každého je kožený opasek něco jiného, ale to nejdůležitější je jeho funkčnost. Neznám nikoho, kdo si kožený opasek pověsí na zeď místo obrazu nebo položí vedle postele na noční stolek.

Základní parametry koženého opasku

Aby byl kožený pásek funkční, musí splňovat několik podmínek. Musí být vyroben z kožené usně, musí být dostatečně dlouhý, aby svého majitele obepnul v pase a zároveň po zapnutí netlačil, jeho kovová spona nesmí při sezení vadit. Kožené pásky musí mít dostatečné množství dírek, nejčastěji 5-7 a nesmí pouštět barvu. Kalhoty nebo košile špinavé od nekvalitně barveného koženého opasku jsou nemilým překvapením. Pokud je useň správně namořena a na hrany koženého opasku je použita správná barva – barva určená k barvení kůže, je takové „překvapení“ vyloučeno.

Kožený pásek

je v dnešní době často napodobován materiály syntetickými (PU – polyuretan) nebo syntetickými či přírodními tkaninami. Tyto materiály však nemají dlouhou životnost a tak za nákup levnějších vlastně zaplatíte o mnoho víc než za nákup koženého.

Spona opasku je téměř vždy kovová a musí být kvalitní. Ideální je, pokud není svařována, ale z jednoho kusu kovu.

Životnost kvalitního koženého opasku je pak dlouho…. Musíme ji však posuzovat ze dvou hledisek. Jedním je funkční životnost kůže a spony koženého opasku a druhým je estetická životnost.

Funkční životnost kvalitního koženého opasku se pohybuje v řádu desítek let i při pravidelném používání. Správně zvolená velikost opasku tuto hodnotu ještě prodlužuje. Pokud nejsou dírky koženého opasku permanentně napínány tlakem břicha nebo přetěžováním objekty, které jsou na opasku pověšeny (pistole, kladivo, vodítko od psa) je téměř nezničitelný.