Další materiálové varianty opasků

Další materiálové varianty opasků

Syntetické materiály při výrobě opasků skýtají větší variabilitu než klasické kožené opasky. Na syntetickou kůži můžete vytvořit prakticky jakýkoli vzor a ten mít samozřejmě na opasku. Druhá strana mince – životnost a samozřejmě pocit, že nosí náhražku, může mnoha zákazníkům vadit.

  • kovové opasky: Jsou módním doplňkem společenských šatů a nemají větší uplatnění pro pravidelné nošení. Kovový opasek (kovový pásek) nemusí být těžký. V dnešní době jsou některé slitiny lehčí než železo (mosaz, dural) a dají se využít při výrobě módních doplňků a opasků. Opasky s kovovým vzhledem (materiál je plast) využívají návrháři světových značek pro docílení image, ale nejsou tak v široké oblibě, jako kožené a syntetické opasky.
  • gumové opasky: Opasky vyrobené z přírodního nebo syntetického kaučuku tvoří jen malé procento opasků, přesto má svoje místo a svoje příznivce. Nevýhodou takových pásků je jejich natahování (guma je elastická). Aby se zamezilo přílišnému natahování, je často jako druhá složka použitý méně elastický materiál například kůže nebo bavlna.
  • látkové opasky: Od středověku jsou látkové opasky alternativou kožených opasků. Nelze na ně nahlížet pouze jako na nějakou levnější či méně atraktivní náhradu. Mají své místo zejména v dámské módě a v pánské ležérní módě. Kvalitní a módní látkový pásek je často cenově na stejné úrovni jako kožený pásek. Jako alternativa je neodmyslitelnou součástí šatníku každého milovníka kožených opasků.
  • kombinované opasky: Jedná se především o kombinaci kov-kůže, kov – dřevo, látka – kůže a jiné. Jsou vytvářeny, většinou na zakázku, uměleckými brašnáři a výrobci kožených pásků. Mají svoji uměleckou hodnotu a na ní staví svoji jedinečnost.