Materiál kožených a jiných pásků

Typy kožených a jiných opasků a pásků

Abyste se mohli zodpovědně a informovaně rozhodnout, jaký kožený opasek by, jste chtěli do svého šatníku, měli by jste o této komoditě něco málo vědět. Proto Vám nabízíme pohled do kategorie opasku , potažmo koženého opasku.

Opasky můžeme rozdělit z několika hledisek. Můžeme je řadit dle materiálu pásku, dle šířky opasku, dle barvy opasku, dle tloušťky opasku, dle povrchové úpravy opasku, dle použití opasku, dle použité spony opasku a dle kůže pásku (pokud je kožený).

Materiál koženého pásku

Dle materiálů rozdělujeme opasky na:

  1. kožené opasky (pásky): Jedná se o nejzákladnější variantu opasku. Opasek je vyroben z kůže zvířete, která byla chemicky upravena – činěna a barvena. Podíl kožených opasků na trhu není znám, ale pravděpodobně je až na druhém místě za syntetickými pásky, které jsou levnější a vyhovují více představám moderního světa o rychloobrátkovém zboží.
  2. syntetické opasky: Jsou vyrobeny nejčastěji z PU (polyuretan), PCV (polyvinylchlorid), některý z polyesterů – například PET( polyethylentereftalát). Pásek má bytelnou základní strukturu vytvořenou z umělých vláken nebo bavlny. Jeho povrch je potažen vrstvičkou připomínající kůži. Ta bohužel nemá takovou pevnost a pružnost jako kůže a zhruba po 200-500 použitích začíná opasek praskat a vytvoří se v něm trhliny. Syntetický opasek (umělý pásek) nemá vlastnosti koženého opasku – nepropouští vodu a nedýchá. Syntetický opasek (umělý pásek) je ale jednoduše udržovatelný – stačí jej omýt hadříkem.

Nové trendy v šizení zákazníka

Materiál Ekokůže je dnes alternativou ve středu mezi koženým a syntetickým opaskem. Jedná se o vysoce kvalitní polyuretan nanesený na tkaninu. Ekokůže je k nerozeznání od normální kůže, navíc je pevná v tahu a neláme se. Její výroba je levnější a široká škála barevných variant i vzorů ji činí konkurentkou kožených opasků.

Aby se využili i zbytky kůže, které by jinak k výrobě kožených opasků a jiných výrobků neposloužili (odřezky, nekvalitní partie - příliš tenké, žilnaté části) byla vyvinuta technologie Drcené kůže. Vrchní vrstva je tvořena rozdrcenou kůži, namíchanou pojivy a nanesena opět na levnější syntetický základ. Tato technologie se u nás při výrobě opasků příliš nepoužívá. Polo – kožený opasek (polo-kožený pásek) tohoto typu si můžete koupit z Číny nebo Indie.