Péče o kožený opasek

Péče o kožený opasek

Vše materiální podléhá zkáze. To je neúprosný zákon našeho světa řídícího se fyzikálními zákony. Dříve nebo později se každá věc začne měnit a její počáteční vlastnosti zanikají ve prospěch vlastnosti nově nabytých. Změna je jednou z vlastností života a filosof Herakleitos tuto skutečnost vyjádřil ve svém výroku Panta rhei (všechno plyne). Je osobním pohledem každého, jak tyto změny přijímá nebo se proti nim brání. Kosmetický průmysl je postaven na tom, že naše pleť a vlasy stárnout nemají. Kvalitní víno nebo Whiskey musí být zralé, odležené. U koženého opasku to tak jasné není. Je patina a opotřebení koženého opasku žádoucí nebo ne? Univerzální odpověď nenajdeme, a protože je někdy záměrné ostaření koženého pásku úmyslem je stejně otázka o péči postavena nad jeho vzhled.

Základní péče o kožený pásek

Péče o kožený opasek není zase tak náročná jako třeba o kožené boty nebo kontaktní čočky. Pokud si vyberete kožený pásek vhodné velikosti (na koženém opasku se vlivem námahy nevytahá nejvíc používaná dírka), spočívá péče o něj v občasném omytí vlhkým hadříkem a nanesením kvalitního včelího nebo syntetického vosku na jeho povrch. Následným přeleštěním povrchu koženého opasku bavlněnou tkaninou docílíte vysoký lesk. Váš kožený opasek se vám za tuto péči sice nijak nepoděkuje, ale vydrží v dobrém stavu o mnoho déle.

Chemikálie a kožený opasek

Chraňte svůj kožený opasek také před vlhkem, jak už bylo zmíněno v textu předchozích kapitol, ostrými předměty, oleji a barvami.

 

Také sůl a průmyslová oxidační činidla (peroxidy, sloučeniny chlóru, chloritany a přípravky na bělení používané v domácnosti zanechají na vašem koženém opasku stopy. Kožený pásek nikdy neperte ani nesušte v sušičce. Nikdy ho nežehlete, nevystavujte zdrojům tepla ani mrazu.Kůže je přírodní materiál, který je velmi odolný vůči kyselinám a louhům (hydroxid sodný používaný na čištění odpadů, kyselina sírová nebo octová). Váš kožený opasek se nezničí, když se s nimi dostane do kontaktu, ale poškodí se jeho povrchová úprava a kovová spona.

Vlhkost ničí kůži opasku

Chraňte svůj kožený opasek také před vlhkem, jak už bylo zmíněno v textu předchozích kapitol, ostrými předměty, oleji a barvami. Také sůl a průmyslová oxidační činidla (peroxidy, sloučeniny chlóru, chloritany a přípravky na bělení používané v domácnosti zanechají na vašem koženém opasku stopy. Kožený pásek nikdy neperte ani nesušte v sušičce. Nikdy ho nežehlete, nevystavujte zdrojům tepla ani mrazu.