Podrobnosti o pánských kožených páscích - móda

Parametry pánských kožených opasků

Každý muž nosí pásek. Je to charakteristicky mužský kus oblečení. Stejně jako košile. Až s emancipací žen v 19. století se i do dámské módy dostaly typicky mužské prvky oděvu. Pánský kožený opasek byl nedílnou součástí oblečení mužů už od prvopočátků lidství a je jím dodnes. Čím se tak liší pánský kožený opasek od opasků dámských? Má několik charakteristických znaků:

  • velikost – pánský kožený pásek je širší. Jeho šířka je uzpůsobena použití: smokingové a elegantní pánské kožené opasky jsou široké 3 nebo 3,5 cm. Džínové 3,5 nebo 4. Výjimečně 4,5cm.
  • délka – pánský kožený pásek je delší. Muži mají fyziologicky širší pas a tuk se jim ukládá na břiše víc než ženám. Proto nebývá tak neobvyklé, že pánský kožený opasek dosahuje délky 120cm a u rozložitějších pánů i délky 140cm. Samozřejmě najdou se i pánové se štíhlým pasem, kterým stačí pánský kožený kožený pásek v dámském rozměru 85/90cm. Délka koženého opasku se u pánů i dam měří stejně. Na koženém opasku bývá 5, maximálně 7 dírek. Pásek by měl být zapnutý na třetí nebo čtvrté dírce. Poslední dva jsou rezerva. Kromě toho pánové s koženým opaskem zapnutým na poslední dírce vypadají, že nevědí jak si svůj kožený pásek vybrat nebo v posledním období přibrali a měli by si tak pořídit pásek delší.
  • barva – u pánských kožených opasků je charakteristická barva černá. Druhou barvou je tmavě hnědá a šedivá. Pánské kožené opasky jiných barev nejsou až tak aktuální. Modernější pánové mají rádi kombinaci černé kůže s kontrastním šitím nebo barvením hran. Takový pánský kožený opasek budí pozornost a není už pouhým nástrojem na držení kalhot. Pánové preferují víc klasický kožený pásek před výstřednostmi. Toto tvrzení neplatí zase tolik o mladší generaci.
Mužové mladšího věku se nebojí vybrat si kožený pásek pestřejších barev, s potiskem nebo svůj pánský kožený pásek vyměnit za dámský, respektive za univerzální. Pánský kožený pásek tím trochu ztrácí na významu a s ním i dámský kožený pásek. Dnes se obě kategorie překrývají. Rozdělení na pánský a dámský mizí. Zůstane jen kožený pásek a osobní vkus majitele.
  • zdobení – pánský kožený pásek se dá ozdobit několika způsoby:

za tepla tištěným ornamentem do kůže pánského koženého pásku

barvením hrany pánského koženého pásku

kontrastním šitím

barvením vnitřní strany koženého pásku

stříkáním za pomoci šablony

otlačením jména, věnování nebo iniciál na vnitřní část pánského koženého pásku, osazením kovových ozdob po obvodu pánského koženého pásku

  • spona – výraznější nebo subtilnější. Pánské kožené opasky ji mají větší, pánům nevadí větší spona, a pokud je spona s motivem nebo ornamentem je originalita pásku potržena.