Použití kožených opasků a pásků v ozbrojených složkách

Použití kožených opasků v současnosti

Kožený pásek (opasek) ani v současnosti neztratil na svém významu. Jeho význam je dílem stejný jako v minulosti a dílem se přizpůsobuje dnešním potřebám a trendům. Kožený pásek je stále významnou součástí pánského a dámského oblečení. Do pozadí ustoupil jeho funkční význam a dnes se stal víc módním doplňkem a součástí image. Ale tvrdit, že kožený opasek (kožený pásek) je pouze módním doplňkem, by bylo příliš zjednodušující.

Kožený pásek-součást výstroje ozbrojených složek

Kožený opasek (kožený pásek) je i dnes součástí výstroje policistů a vojáků. To platí zejména o vojácích z povolání, kteří nosí kožený opasek jako součást uniformy. Kožené pásky jsou součástí vycházkových a slavnostních uniforem. Vojáci v nasazení kožené opasky (kožené pásky) nenosí. Zde byla kůže nahrazena jinými materiály, které jsou lehčí a přizpůsobivější. Kožený opasek u těchto vojáků částečně tratí na významu a důležitosti. Kožených opasků s velkou kovovou sponou, na které byl vyobrazen Český lev a hvězda, bylo v bývalém Československu vyrobeno snad miliony. Takový kožený pásek hnědé barvy nosil totiž každý vojín základní vojenské služby. Spony těchto kožených opasků (kožených pásků) se dnes dají sehnat už jen těžko. Každý muž, který vojenskou základní službu absolvoval, si ho nechával na památku a chrání si ho dodnes. Kožené pásky záklaďáků, jak se těmto vojákům říkalo, se dnes ještě dají koupit ve výprodejích vojenského materiálu a army shopech. Zásoba těchto kožených opasků se ale tenčí a za pár let se takový kožený pásek stane unikátem a sběratelskou raritou. Pokud tedy máte doma po tatínkovi kožený opasek, který nosil během dvouleté základní vojenské služby, zcela jistě si ho nechejte a pěkně uschovejte. O údržbě a ochraně kožených opasků se víc dozvíte v kapitole Péče o kožený opasek.

Ještě větší raritou se díky časovému odstupu stal kožený opasek (kožený pásek) vojáka první Československé republiky. (1918-1938). Dostat se k tomuto koženému opasku (koženému pásku) snad už ani nejde. Pokud ho tedy nenajdete někde na půdě nebo jako součást pozůstalosti. Pokud navštívíte armádní muzeum na Žižkovském památníku, můžete si tento kožená opasek (kožený pásek) prohlédnout zcela zblízka.

Tam uvidíte i desítky jiných kožených opasků všech variant, které kdy patřili do výstroje vojáka Rakousko-uherské armády, později Československé a České armády i kožené opasky vojáků Wehrmachtu, osvobozeneckých i okupačních armád Varšavského paktu. Kromě kožených opasků obepínajících pas naších vojáků a policistů můžeme se zde kochat i koženými pásky přes hruď a koženými pásky či spíše pásečkami na rukávech a přilbách či čepicích vojáků a policistů.

Neslavně známý bílý kožený opasek

Pokud si pamatujete záběry potlačení studentských manifestací z listopadu 1989, jistě si dobře vybavíte oblečení příslušníků VB a pořádkových sil. Bílá helma, vojenské kanady, velký polykarbonátový krycí štít, bílý obušek a bílý kožený pásek (kožený opasek). I boj za svobodu provázel kožený pásek, bohužel v té době stál na nesprávné straně, bojoval proti svobodě a demokracii, kterou si celý národ přál a po které toužil. Kožený pásek nakonec k udržení klidu a socialistického zřízení nepomohl a socialistický režim v naší vlasti padl.

Kožený pásek je součástí vybavení Policie ČR a všech příslušníků městské policie. Na koženém pásku (koženém pásku) mají připevněna pouta, pistoli, vysílačku, zásobník s náboji. Kožený pásek je nedílnou součástí výstroje příslušníků městské policie v terénu i jejich vycházkových uniforem.

Nosí hasiči kožený pásek?

Hasiči nemají kožené opasky v základní výbavě svých zásahových uniforem. Důvodů je hned několik. Kožený opasek (kožený pásek) může hořet, znemožňuje plynulý pohyb v nebezpečných prostorách, a proto se od koženého opasku ustoupilo. Místo koženého pásku drží hasičům kalhoty šle. Kožený pásek vně bundy by taky znemožnil vytvořit vzduchový polštář pod oblečením, který izoluje a chrání před sálavým teplem. Proto jsou hasičské bundy volné, jakoby o číslo větší a prosty veškerých ozdob, kapes a kožených opasků, které by se o něco mohly zachytit. Kožený opasek zůstal ve výstroji hasičských vycházkových stejnokrojů. Tam plní funkci stejnou jako u vycházkových uniforem vojáků a policistů. Kožený pásek všech tří záchranných a pořádkových složek je černý, případně hnědý s kovovou sponou. U hasičů jsou na sponě vyobrazeny hasičské sekery a přilba.