Středověk a kožený pásek

Význam koženého pásku ve středověku

Ve středověku byl kožený opasek součástí oděvu mužů i žen. Gotické róby žen byly zkrášleny koženým páskem, který dámě vytvářel štíhlý pas a jeho cípy padaly až ke kolenům. Opasek dam nebyl vždy jen kožený. Často, zejména bohatší dámy dostávali od svých manželů a milenců darem opasek kovový. Takový opasek byl osázen drahokamy nebo polodrahokamy. Protože středověk neznal kapsy jako je známe my, často nosila dáma na opasku zavěšený malý kožený měšec, ve kterém měla šperky, případně klíče. Pevný kožený opasek se tak stává soukromou pokladnicí. Funkci takového opasku dnes u dam převzala kabelka. Rytíř samozřejmě nosil na koženém opasku meč a dýku. Pokud nebyl rytíř ve zbroji, bylo oblečení mužů a žen vyšší vrstvy velmi podobné. Muži nosily dlouhé tuniky délky ke kotníkům, v pase přepásané koženým opaskem. U bohatších mužů byl kožený pásek často ozdoben kovovými prvky v podobě plíšků nebo kovových lamelek.


 

Kožené pásky v obchodním styku

Kupci nosily na koženém opasku dýku a měšec. Měšec nebyl vždy kožený, ale i tkaný z látky a říkalo se mu tašvice. Kromě kožených opasků se setkáváme i s opasky tkanými a to zejména u žen. Raritou bylo používání dvou opasků. Jeden, tenký, tkaný pásek držel spodní tuniku, zatímco masivnější kožený pásek připásával tuniku vnější.

Brašnářství - výroba kožených opasků

Díky významu kůže a kožených výrobků se brašnářství, řemenářství a sedlářství stalo na celý středověk důležitým řemeslem a jeho provozovatelé patřily mezi vážené občany středověkého města. Nesmíme zapomínat, že kromě dřeva, kovu, kamene a tkané látky byla kůže a výrobky z ní nenahraditelným artefaktem.