Typy kožených a jiných opasků - barva, povrchová úprava

Barva koženého pásku

U barvy nejde o to, jaký odstín a barva může být použitá. Kůži lze mořit a barvit do téměř všech myslitelných barev. Důležitější je technologie použita při barvení. Amatérské a nejmíň náročné je barvení kůže lihovým mořidlem. Takový kožený pásek je náchylný na všechno. Nesmíte si ho pokapat vodou, jinak se na něm vytvoří fleky a můžete jej barvit znova. Každé další moření však činí barvu sytější, takže z lehce modrého koženého opasku se můžete po několika mořeních dostat téměř k černé.

Barvení tuší nebo krémem na boty v benzínu nebo lihu není dobrá volba – smrdí a barví i oblečení.

Průmyslové barvení kůží je trojího typu:

 1. pomocí sloučenin chrómu (minerální barvení)
 2. rostlinnými tříslovinami
 3. oxidační bělení

Obojí je stálé a trvalé ale rozdílně časově náročné. Kůži barvenou chromovými sloučeninami máte hotovou za 1-2 dny, kdežto namáčení do tříslovin (vlašský ořech) je proces trvající týdny.

 • Kožený pásek barvený chromovým procesem může mít barvu, jakou si vymyslíte, kdežto třísloviny jakožto přírodní materiál dají vašemu pásku pouze limitovanou barevnou škálu.
 • Kožený pásek barvený tříslovinou má více zachovanou strukturu kůže, zatímco kožený pásek barvený chromem se víc podobá látce.
 • kožený pásek barvený tříslovinou je tuhý a hůře se ohýbá, zatímco kožený pásek barvený minerálně je vláčnější.
 • tříslovina se hodí víc pro kožený pásek, zatímco minerální barvení se víc hodí pro sedačky a bundy. Vždy však záleží na individualitě a rozhodnutí řemeslníka, kterému typu kůže dá přednost.

Povrchová úprava a použití koženého opasku

Povrchová úprava je úzce spjata se zamýšleným použitím opasku (pásku). Kožený opasek může být leštěný, někdy navíc stříkaný lakem. Takové typy kožených opasků se hodí do společnosti jako opasky do kalhot obleku nebo smokingu. Hladká úprava kůže je vhodná pro výrobu klasických opasků pro denní nošení a výrobu předmětů často používaných. Broušení kůže se používá jako specifická úprava nebo úprava levnějších kůží (štípenka). Broušení se rychleji opotřebuje a je náchylnější na zašpinění. Tlačení ornamentů do kůže probíhá většinou za tepla a je specifickou úpravou. Kožené opasky lze vyrobit z kůže s jakoukoli povrchovou úpravou. Záleží jen na vkusu zákazníka.

Kůže koženého pásku

Kožený pásek může být vyroben ze standardních kůží, které jsou běžně k dostání nebo z kůže exotických zvířat. Dle kvality použité kůže a jejího typu je kožený pásek i rozdílně oceňován.

Nejlevnějším materiálem pro výrobu koženého opasku je štípenka z hověziny nebo vepřovice.

Další materiály dle stoupající ceny:

 • hovězí hlazenice
 • teletina
 • konina, kozina, skopovice
 • divočina (kanec, jelen)
 • exotická zvířata: pštros, rejnok, žralok, had, opice, nosorožec, žirafa, lev

Každá kůže má svoji cenu. Při výrobě kožených pásků to platí také. Proto jsou takové rozdíly v cenách kožených opasků. Jejich kvalitu nelze poznat pouze očima. Musíte je chytnout do ruky, dotknout se jich a pocítit rozdíl v kvalitě materiálu a obrobení kůže. A tento rozdíl pozná i laik bez velké zkušenosti.